Korzet - Nebezpečí nebo ne?

14. prosinec 2009 | 20.57 |

Známe jej už 400 let. (viz. historie korzetu zde ) Dnes už jej nikdo nepužívá k dosažení vosího pasu či vyplnění dekoltu. Až na pár vyjímek. Korzet dnes známe už jen jako spodní prádlo, nebo ozdobný top do společnosti.Najdou se ale rovzněž i tací, kteří historii tohoto neobvyklého oděvu stále udržují při životě. 

 A já se ptám. Pokud je již tato kultura a móda pasé, je nošení korzetu nebezpečné? Nic neříkám, když potkáme případ, co se ze dne na den rozhodně, že je tlustá, nerovná, asymetrická a prostě nemá pas, pořídí si korzet, stáhne se o 15 centimetrů, udělá tři kroky a je po ní. 

fairy-goth-mother-red-corset

Dnes je vlastně takový poádný vyztužený korzet velmi těžké najít. pro úplné zpevnění postavy a stažení pasu vyžaduje korzet vyztuženou látku a ocelové kostice jejichž minimální počet musí být 10. Také speciální korzetové háky a samozřejmě šněrování. 

Tyto korzety můžeme sehnat v e-shopu na míru (Tady) a ceny se pohybují od 2000,- kč do 5000,- kč. Záleží od materálu a velikosti. Některé značky varábějí i repliky původních korzetů z 19 století či z středověku. (Kupříkladu zde) A také stránky s konfekčními korzety (hromadná výroba, různé velikosti) Ta jest ZDE (nabídku máte úplně dole, dle mého názoru je to jedna z nejlepších stránek.) A také na oblíbeném serveru Aukro.cz. :-)

corset_shop

Nuže, tedy vraťme se k hlavnímu tématu. Není problém si korzet sehnat, ale jej nosit. Korzet komplikuje dýchání, stahuje žebra a zmenšuje prosto v břišní dutině, kde je spousta důležitých orgánů. Existuje spousta rad, jak s korzetem dýchat, kupříkladu naučit se dýchat nahoru, do hrudníku a ne do břicha. Nošení pevně utaženého korzetu také vyžaduje určitý trnink. Utahovat nejdřív jemně a pak postupně víc, abychom si zvykli. 

CorsetComp

sieff-jeanloup-le-corset-58000

Zde jsou úryvky z rozhovoru s korzeteriérem mr. Pearlem:

pearl1

C: Jak pak dokážete vytvořit pevnější strukturu, která udrží postavu v zamýšlených rozměrech?
P: Můžete použít "Coutil", korzetovou tkaninu, ale to jsme zase zpět u hedvábí. Je vyrobena ze 100% bavlny, takže je opět zcela přírodní.
C: Ale to je dobře - takže je možné vaše korzety i prát?
P: Ne, ne! Korzety nelze prát! Vypráním ztratí svůj tvar. 
C: Ach tak... Ale existuje způsob čištění, nebo máte na sobě vždy něco pod korzetem?
P: Ne, jen dodržuji tělesnou čistotu.
C: Proč si myslíte, že muž v korzetu je dnes taková rarita? 
P: Myslím si, že lidé zlenivěli, to je všechno.
C: Vy sám ale korzet nosíte, že? Jak to všechno začalo? 
P: Moc jsem toužil vyzkoušet si ten zážitek. Chtěl jsem se dozvědět víc o korzetech skrze vlastní šněrování. Myslím, že nošení korzetu je to součástí mého výzkumu, abych pochopil, co je to korzet. Když děláte korzety, musíte prostě znát určité věci.
C: Co nejvíc cítíte při nošení korzetu?
P: No, je to velmi příjemné.
C: Jak důležitý je aspekt komfortu u korzetu?
P: Je velmi důležitý! Je třeba, aby se nositel cítil co nejpohodlněji. Samozřejmě pocítí nějaké to drobné nepohodlí, ale to je součástí stahování. Je důležité, abyste korzet mohli nosit celý den bez jakýchkoliv problémů. Je třeba velmi mít hladký a měkce vypolstrovaný vnitřek, pak nebudete mít žádné problémy. 
C: Máte, myslím, velkou praxi v pevném šněrování. Začal jste s těsným šněrováním hned, nebo to chvíli trvalo?
P: Na začátku je těžké snést těsné šněrování, ale pak přijde doba, kdy najednou můžete. Je to docela pomalý proces. Začal jsem pozdě, takže jsem musel hodně dohánět! Musel jsem překonávat své tělo, zatímco v minulosti se se stahováním začínalo už v dětství.


C: Existuje spousta fám o nebezpečí těsného šněrování. Četl jsem o deformaci vnitřních orgánů a podobné věci. Co si myslíte o těchto obavách?
P: Já se jimi nezabývám vůbec! Mám zájem pouze o nošení korzetu, bez ohledu na následky.

C: Já osobně si myslím, že korzet není ve skutečnosti spojen s žádným nebezpečím.

P: Ne, není. Prostě je třeba stahovat se zvolna a postupně - a pak věřím, že žádné nebezpečí nehrozí. Neměl jsem žádné problémy s jídlem, nebo s trávením - nebo něco podobného.

pearl2

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře