Něco málo o dnešních korzetech

25. listopad 2009 | 14.35 |

Korzety dnes nejsou již tak známé a samozřejmé jako za starých časů, kdy se stávaly prakticky povinností. Dnes is je můžeme rozdělit na několik kategorií:

1) Repliky starých modelů

Korzety dělané jak střihem, tak stavbou, materiálem a počtem kostic, podobají svým předchůdcům z jiných dob. ( Protože pravý korzet z 19. století ještě můžete sehnat, ale pravděpodobně by se vám ihned po sešněrovaní rozsypal...:-) ) Většinou jsou to korzety na míru a jsou velmi spolehlivé. Kostice bývají ocelové a korzety mají typický střih pro pevné sešněrování těla a stažení pasu. Cena se pohybuje od 700 - 5000,- kč. Záleží jestli si je šijete na míru nebo ne. Můžete ale natrefit i na repliky korzetů vyráběné sériově.

viktoriansky-korzet_c

2) Pevné korzety pro zmenšení obvodu pasu a změnu tvaru žeber (konfekční)

Korzety jsou většinou z pevného materiálu, popřípadě zpevněné bavlněným plátnem, keprem nebo nažehlovacím vlizelínem apod. Kostice jsou převážně plastové (až na několik vzácných vyjímek. Nejsou ale až tak ohebné, jak bývá u těch "rádoby" korzetů. Jsou to kostice vyloženě určené na pevné stažení těla a držení postavy. Cena se pohybuje od 200 - 900,- kč. Můžete je zakoupit v e-shopech, je jich opravdu hodně. Jedná se ale o sériovou výrobu a nemusíte vždy trefit správnou míru. Problém se vyskytne převážně u žen s vyžší postavou nebo velmi nepravidelnými křivkami (malá prsa a velmi široké boky).

modry-s-kaminky

3) Korzety na míru

Korzety také velmi pevné a spolehlivé, jelikož vám budou udělány řesně podle vašich velikostí. Cena je ale mnohem vyžší než u korzetů konfekčních. Můžete si ale vybrat i vlastní vzor, barvu i tvar korzetu. Mají spolehlivé materiály. Kostice a speciální korzetové háky jsou dováženy ze zahraničí, v česku je absolutně neseženete. Míry vám na přání vyrobí i o několik čísel menší, aby jste se mohly do korzetu pořádně stáhnout. Ceny se pohybují od 2000 (pod prsa) - 4000 (nad prsa) - 5000,- kč. Korzety na míru naleznete jen na českých e-shopech, můžete ale objednávat i ze zahraničí.

corset 1901 face

4) Prádlové korzety

Korzety nejsou příliš pevné, látky nebývyjí vůbec vyztužené a korzety většinou nemají ani žádné kostice a pokud ano, tak jen pár velmi obyčejných plastových.  Jsou ale velmi zdobné a hezké. Jsou z příjemných materiálů a často vyzdobené krajkou, šněrováním a jinými aplikacemi. Jsou elegantním a originálním spodním prádlem či erotickým doplňkem. Mají často odepínatelné podvazky a ramínka. Doporučovala bych takové korzet nosit jen ženám s hezkou postavou a výrazným pasem, korzety nemodeluje postavu. Cena je od 100 - 600,- kč, záleží od kvality zboží a používaného materiálu. Prádlové korzety jsou i na internetu, ale jsou určitě i v obchodech se spodním prádlem a jiných buticích. Velmi často se mohou vyskytnout i v second-handech.

825781590

5) Plesové korzety 

Korzety se velmi často prodávají k sukním a jejích účelem jsou hlavně plesy a jiné gala slavnosti. Korzety nabývají moc pevné, kostic mají pramálo a jsou obyčejné - plastové, šněrování je spíše jen na ozdobu. Korzety jsou často krásně vyšívané a zdobené krajkami, korálky a různými motivy. Moc hezky v nich dokáže vyniknout štíhlá postava s plnými prsy. Ceny bývají různé, záleží kde korzet kupujete a zda je to se sukní či bez. Globálně bych ale cenu určila na 100 až 600,- kč. Korzety seženete v obchodech se společenským oděvem, v buticích a jiných oděvních obchodech (třeba i u větnamců ) ale také v second-handech a na internetu.

573016

6) Pánské korzety

To je spíš taková kuriozita... :-P Ano i páni si objednávají korzety. Je to záležitost čistě na míru. V 19. století nosili pánové korzety za účelem zeštíhlení pasu (ovšem jen jemně) a opticky "zmužnit" ramena. K tomuto účelu se používají i dnes, ale ne příliš často. Slouží také transvestitům, do divadel a podobně. Můžou si je nechat ušít na míru v některých e-shopech. Bude ale třeba počlivě hledat. Cena je od 1500 do 16 000,- kč. 

dave

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Komentáře

RE: Něco málo o dnešních korzetech catherine 05. 02. 2011 - 14:04
RE: Něco málo o dnešních korzetech eve.balm 06. 05. 2012 - 20:30